top of page

Kokteyl Ve Böğürtlen

Blackberry , Böğürtlen

Böğürtlen “ bramble “ ailesine üye olarak kabul edilir. ( Bramble = böğürtlen bitkisinde de bulunan dikenlerin adıdır. ) Adı, bitkinin birçok çeşidini kapsayan dikenlerden gelir. Ayrıca Yunanlılar bir dönem böğürtleni Gut hastalığına ilaç olarak da kullanmışlar, Romalılar ise çeşitlik hastalıkların tedavisinden böğürtlen yaprağından çay yapıp faydalanmışlardır.


Birleşik Krallık’taki folklor’e göre, böğürtlenler 11 Ekimden sonra hasat edilmemelidir. Çünkü şeytanlar ( veya bir Puca ) böğürtlenlere tükürerek ya da üstlerinde yürüyerek onları yemeye elverişsiz hale getirmiştir. Ki sonbaharın yağışlı ve serin havalarının meyvede genellikle hoş olmayan bir görünüm bırakması ve toksik olabilen Botryotinia gibi çeşitli küfler tarafından enfekte oldukları düşünülürse bu inanç bir değer kazanabilir.


Bazı geleneklere göre ise, böğürtlenin koyu mor rengi Mesih’in kanını temsil eder ve tacı da yine aynı bitkinin dikenlerinden yapılmıştır.


Blackberries are considered a “bramble” crop. The name comes from the thorns that cover many varieties of the plant. Also The Greeks used the blackberry as a remedy for Gout, and the Romans made a tea from the leaves of the blackberry plant to treat various illnesses.

Folklore in the United Kingdom tells that blackberries should not be picked after Old Michaelmas Day (11 October) as the devil (or a Púca) has made them unfit to eat by stepping, spitting or fouling on them. There is some value in this legend as autumn’s wetter and cooler weather often allows the fruit to become infected by various molds such as Botryotinia which give the fruit an unpleasant look and may be toxic.


According to some traditions, a blackberry’s deep purple color represents Christ’s blood and the crown of thorns was made of brambles

75 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page