Onur Balk

Onur Balk

KİRAZ DUDAKLAR NEDİR KOKTEYLLERDE ETKİSİ 🍒💋😅

Öz be öz bizim meyvemiz.Bütün Batı dillerinde de kulağa kiraz tınısı gelecek biçimde bir adı var; kirsche, cherry, cerise gibi. Eski Yunan'daki adi ise cerasus. Cerasus aslinda Antik- çağ'da kirazın anavataninin, Giresun'un adi. Cerasus zamanla Giresun olurken, bu bölgeden dünyaya yayılan meyve bu kez geri döndüğünde kiraz adını almış. Nitekim hangi ansiklopedi- ye bakarsanız bakın, kirazın ilk kez Anadolu'da yetiştiğini okursunuz. Kirazın bilimsel adı ise 'prunus avium'. Yine bilimsel siniflandırmaya göre, eriğin yakın akrabası. Literatürde 400 civarında kiraz türü belirlenmiş. Neolitik çağ- da bile bilinen, Eski Misiır'da da mak- bul bir meyve. Hatta Anadolu'nun çok eski çağlardaki sakinleri olan atalarımizın atalarının, üzümden şarap yapmayi bulmadan önce kirazdan şarap ürettiklerini söylüyor uzmanlar.

📜

-M.Ö. 73 yılında Avrupa'ya kirazı götüren kişi. Lucullus'un Roma'ya kirazı getirmesinden bir iki kuşak sonra iklim koşullarının elverdiği her bölgede değişik renklerde kiraz çeşitleri üretilir oldu.Bir çok kokteyllerde yerini aldı kirazın çok dengeli bir tadı var tatlı ekşi gibi.


Read More

Onur Balk

Onur Balk

Plastik pipetler vahşi hayat katili.♻️🔫

Türkiye’de, İstanbul başta olmak üzere toplamda 40,000 restoran,bar olduğu düşünürsek ve bunların hepsi yaklaşık günde ortalama,350 gr Plastik pipet kullandığı tahmin etsek sizce sonuç ne olur ? 🌗🔥 Plastik pipetlerin doğada yok olmaları 450 yılı buluyor. Artık plastik pipetlerin kullanımı yasaklandı.İngiltere, çevre kirliliğine yol açtığı gerekçesiyle restoran ve barlarda plastik pipet kullanımını yasaklandı,İngiltere gibi akıma Yeni Zelenda ve Avustralya da dahil olmuştur.Bunların yerine geri dönüşü olan,♻️Bambu pipetler,Kağıt pipetler,Metal pipetler,Yenilebilir makarnadan yapılan pipetler kullanılabilir.Hatta hatta İşiniz Bitince Yiyebileceğiniz Pipet,Plastik atık miktarını azaltmayı ve geri dönüşüm sistemlerinin yakalayamadığı pipetlere bir alternatif olmayı amaçlayan Lolistraw, deniz yosunundan üretilen tamamen doğal ve yenebilir bir pipet üretildi.Bu anlamda basit ve akıllıca bir çözüm sunuyor.Bu günden sonra duyarlı olalim ve bir adım atalım.Bugün 5 Haziran Dünya Çevre Gününüz Kutlu Olsun ☘️🍾🥂♻️Bir diğer konu ise kullandığımız peçeteler ve bardak altlıkları.Kağıt bardak altlıkları yerine metal veya porselenler kullanılabilir.Hatta bu malzemedeki altlıklar motifli,desenli,dokulu vede mesaj içeriği olan altlıklar

İngiltere, çevre kirliliğine yol açtığı gerekçesiyle restoran ve barlarda plastik pipet kullanımını yasaklamaya hazırlanıyor

İngiltere’nin Cornwall kenti, çevre kirliliğine yol açtığı gerekçesiyle restoran ve barlarda plastik pipet kullanımını yasaklamaya hazırlanıyor. Plastik pipetlerin doğada yok olmaları 450 yılı buluyor.

Sadece İngiltere’de yılda 8.5 milyon pipet çöpe atılıyor. Kent meclisine sunulan öneriye göre, Ocak 2018’den itibaren kentte sadece çözünebilir kâğıt pipetler kullanılacak.


Plastik pipetler vahşi hayat katili

Kullandığımız ve dikkatsizce attığımız plastik çöpler öldürücüdür.

Plastik pipetler deniz kaplumbağalarının burnuna girer, yunusların boğazını tıkar ve balıkların boğazına kaçarlar.


Her plastik gibi pipet de geri dönüştürülemiyor. Bu da çevre kirliliği demek. En basitinden bir fast food restoranını düşünün, sonrasında dünya genelinde günlük olarak tüketilen pipet sayısını ve bunun çevreye verdiği zararı kavramak için yeterli olacaktır.

Read More

Onur Balk

Onur Balk

-(m)Bu Nedir?

-(b)İnfüzyon Votka 😎

-(m)Ne var içinde ?

-(b)Taze Lavanta,Taze Kiraz,Tarcin Kabuğu,Kuru Yeşil çay 

-(m)Güzel Mi ? 

-(b)Denemedim Hiç 😅

 Hepimizin bilmediği bir kaç detay gözüme çarptı,yazmak istedim.Son zamanlarda her barın arkasında turşu şişeleri gibi içinde bitkiler,meyveler,vb.,farklı karışım (isminlerini bilmedigim) güzel şişeler görüyorum.Ne olduğunu nasıl bir reaksiyon geçirdiğini görmüyoruz ve soru sorduğumuzda  bu nedir diye? Çoğunlukla omuzlar yukarı kalkıyor ne yapığımızı ne karıştığımızı nasıl tepkime verdiğinden habersisiz.Ben buna şöyle kısatma yapıyım,

İnfüzyon demek,haftalarca votka,viski, vb.,şişelerin içerisinde bitkinin ve meyvelerin bekletilmesi değildir.Bunun bir kaç tekniği vardır mesala kuru baharatlar,taze çiçekler,taze meyveler kullanırken hepsini farklı demleme ve bekletme yöntemleri vardır.Bu yöntemler 3’e ayrılır.

1.İnfüzyon (Demleme) seçtiğiniz çayların üstüne kaynar su dökülür kapagı  sıkı sıkı  kapatılır soğuduktan sonra tülbentle ile süzülür,istersek sonra farklı tatlı likör koyulabilir,hazır.

2.Maserasyon (Bekletme) 5-10 gün Baharat (tarcın,vb.) kullanılması,hazır.

3.Dekoksiyon (Kaynatma) Kuru çiçeksi (Lavanta,vb.) hafif ateşte sık sık karıştırarak yarım saat ısıtılır sıcak iken tülbent ile süzülür,hazır.(örn rot

Hemen Topluyorum,Eyer kullandığınız ürün her neyse bekletme süresi vardır kullanma  ve uygulama örnekleri vardır.Bunu konu biraz uzun tekrar ayrıntılı yazıcam.

Read More

Onur Balk

Onur Balk

Parfüm

Dünya parfüm tarihinin ilk parfümü macar suyudur. Macar Kraliçesi Elizabeth kötü kokusunu bastırmak için bir formül uygulatıyor: Gül suyu, kekik esansı ve alkol. Tarihin ilk parfümü işte bu.

Parfüm, 4000 yıl önce Sümerler tarafından geliştirilmiştir.

Sümerler, dünyada ilk damıtma ve ekstraksiyon tekniklerini geliştiren medeniyettir.

Parfümden önce güzel kokulu tütsüler kullanılırdı. Ateşin keşfinden sonra ağaç ve çalıları yakan insanlar muhtemelen bazı bitkilerin güzel kokular yaydığını fark etmiştir. Ancak bu ağaç ve bitkileri tanıyıp onlardan tütsü yapmaları uzun yıllar almıştır.


Parfüm yapmak Sümerlerin damıtma ve ekstraksiyon tekniklerini keşfi sayesinde gerçekleşmiştir. Sümerler, damıtma cihazını M.Ö. 3.500’de kullanıyordu. Bu cihaz çift dudaklı seramik bir saksıya benziyordu. İçine şarap konulup kapağı kapatıldıktan sonra alttan ısıtılan cihazın, üstteki iki dudağı arasında damıtılmış alkol toplanıyordu. Şarabın içine kuru çiçek konulup birlikte damıtılarak alkolle karışık halde bitki esansı elde edilebiliyordu ki bu da aslında mevcut parfüm tarihinin Macar suyu ile başlamadığının da kanıtıdır.

Ekstraksiyon cihazı da damıtma cihazı gibi çift dudaklı bir saksıya benziyordu ve iki dudak arasında saksının içine doğru açılmış 5-6 delik vardır.Kokteyl ile Parfüm 🍸🎠

Tapputi ya da Tapputi-Butt,

M.Ö. 2. bin yılda yaşamış olan Tapputi adlı Babilli bir “KADIN” kimyagerden bahsediyim size,ilk kimyager,ilk damıtmacı olarakta kabul edilen Taputti-Butt Babil sarayında yaşıyordu.🏗Kendine laboratuvar kurmuş Babil  bahçelerinden çiçekler topluyor ve muhazzam koku elde edip parfüm yapıyordu.

En dikkat ettiğini konu ise parfüm oluşturmada 4 farklı çiçeksi kokuyu bir araya getirip harika kokular yaratıyordu.

-Bende Taputti hikayesi okuyarak kendime onun 4 farklı parfüm kokusu yaptım,

-Bir Kokteyl oluşturdum;


“Zagapa Ron 

Umami Şurubu Ve 

4 farklı Koku -

Yaprak(İstanbulun Gün Batışının Kokusu),-

Çiçek(istanbul Bahçelerinin Kokusu),-

Toprak(İstanbulun Gizemli Tepelerin Kokusu,-

Su(İstanbul Boğaz Kokusu )”Semiramis tarafından yapıldığı rivayet edilen, Babil’in Yaklaşık 4 bin yıl önceden kalan başka bir parfüm atölyesi ve damıtma cihazları ise 2005’yılında Kıbrıs’ın kuzeyindeki Pyrgos kasabasında bulunmuştur. Kalıntıları Kıbrıs’ta bulunan bu fabrikanın dünyadaki ilk parfüm fabrikası olduğu kabul edilmektedir.
Abbasi Halifesi Harun Reşit’in kimyacısı El Cabir, döneminin en gelişmiş kimya laboratuvarına sahipti. Yazdığı kitaplarla, Avrupalıların kimyanın prensiplerini anlamasını sağlamıştır.Abbasi döneminin diğer önemli kimyacısı El Kindi’dir. Onun kitabı “Kimya al-Itr Watt-Tas Isdat 3” adlı eseri tamamen parfüm yapma ve damıtma hakkındadır. Avrupalılar El Cabir ve El Kindi’nin kitaplarından, kimya tekniklerini ve parfüm yapmayı öğrenmiştir demek yanlış olmayacaktır.

Read More

Karabaşotu

Karabaşotu

Karabaş Otu 

Karabaşotu Ege bölgesi’nde yetişir Ağırlık olarak Bodrum ve Balıkkesir Çıvarlarında baya baya bolça bulabirsiniz,İngiliz Lavantası aslında avrupa böyle bilir tatlılarda hatta birçok kahvaltıdalarda marmelatını bulabilirsiniz ama burda değil tabi Ben çok kullanıyorum bir gün elinize düşerse muhakkak reçelini deneyin derim kokteyllerinizde müthiş bir koku ve dolgunluk veriyor ben tincture yaptım baya hoş oldu kokteyllerimde. Yapılışı şöyle;Tincture Alkol oranı ( etil alkol olmalı, beyaz rom, kanyak, votka ) yüzde 15 ve yüzde 25 olan bir karışım bulun ve kuru karabaş kullacaksanız sadece 2 avuç dolusu karabaş 500 ml bahsettiğim alkolleri koyarak 1 Ay kapalı bir yerde saklayın.Taze kullanacaksanız tekrar aynı ölcülerde 3 saat yeterli.Bitkinin özünü çıkartmaya yetecektir. Fazla alkol oranı bitkinin özsuyunu daha fazla çıkartmaz daha az alkol de çürümesine neden olabilir. O yüzden alkolü belirttiğimiz ölçüde kullanmanız tincture iyi sonuçlanmasını sağlayacaktır. Onur Balk.

Read More

Kokteyl ve Türkiye

❗️Türkiye, bitkileri açısından dünyadaki en zengin ülkelerin başında gelir.Bugünkü bilgilerimize göre, Türkiye'nin coğrafi sınırları içinde 3022'si endemik olmak üzere, 8897 çiçekli bitki ve eğrelti türü doğal olarak yetişmektedir.⚖️Bu sayı alttür,varyete ve hibritlerle birlikte 10.765'e ulaşır.🙅🏽‍♂️Türkiye’de doğal olarak yetişen 10.765 çiçekli bitki ve eğreltinin yaklaşık üçte biri endemiktir.Bir ülkenin floristik zenginliği ve çeşitliliği, içerdiği nadir ve endemik taksonların çokluğu ile önem kazanır.Türkiye ılıman iklim kuşağında ve Batı Palearktik 🌱ülkeleri arasında en zengin floraya sahip olanıdır....🌻🥂🍸 #botanical #endemik#inspiredchoice

Shot Servisi ve Bar Catering

   Shot34 ekibi siz değerli misafirlerimizin etkinliği boyunca A'dan Z'ye içecek servisini sizin belirlediğiniz parti konsepti içerisinde eksiksiz yerine getirmektedir.. Firmamız hem kurumsal etkinliklerde hemde renkli parti konseptlerinde faaliyet göstermektedir.  Deneyimli ekibimiz ve kemikleşmiş servis kadromuz, çok sayıda davetliyi ağırlama ve zamanında hizmet verme olanağı sağlamaktadır. Sektörde çok uzun zamandır var olmamızdan dolayı birçok güvenilir ve işinde iyi çözüm ortaklarımız ile davetlilerimize çok eğlenceli ve hiç unutamayacakları bir etkinlik sunuyoruz. Yeniliklere açık ve araştırmacı ekibimiz her etkinlikte bir kademe daha farklı ve sıra dışı  olmayı hedeflemektedir. 
 
 Shot 34 ekibimiz etkinlik sonunda kalan bütün içkileri davet sahibine iade etmektedir. Yurtdışı eğitimi ve  tecrübeli olan ana ekibimiz sizin bütün etkinliklerinizde sorunsuz bir ağırlama sağlamakta.

Mint Julep

Mint Julep

🤺En çok Yapmayı sevdiğim kokteyllerden biride Mint Julep'tir Neden :)) mi? Dünya üzerinde 20-30 nane 🌱tane türü olduğu sanılmaktadır. Daha çok nemli yerlerde yetişmeyi seven bir bitkidir.En fazla yetiştirilen nane türü bahçe nanesidir. Bu nane bitkisinin Mentha cinsinde bile 25 türü bulunmaktadır. Türkiye’de ise toplam yedi türü olduğu bilinmektedir. Nane türleri ise şunlardır: Yarpuz nanesi, Korsika nanesi, Tüylü nane, Taş nanesi, Kıvırcık nane, Elma nanesi, Taş nanesi, Kedi nanesi, Bergamot nanesi, Su nanesi, Japon nanesi, Portakal nanesi, Dağ nanesi, Asya nanesi gibi, say say bitmez....Bunlardan Yarpuz, Japon, Su, Bergamot, Kıvırcık, Elma, Tüylü naneleri Türkiye’de yetişmektedir Sen hangisini kullanıyorsun ? 🌱🌱🌱 🥂#inspiredchoice #MintJulep #Cocktails #69colebrookerow #LondonCocktails

Read More

Cocktails and Streetfood / Onur Balk

 Cocktails and Streetfood / Onur Balk

There are a few female bartenders in Istanbul and a handful of female brand ambassadors. This is probably not the easiest task, but incredibly bold and strong. I spent one evening with one such passionate, young woman. We went to a newly opened bar, “Dirty Hands” – something you’ll inevitably have after dining here, as you eat with your hands. There’s street food from all corners of the world. A food truck in the far end of the longish space functions as the kitchen.

 The street food is paired with award-winning cocktails.

Onur Balk, who is by now well-known in the mixology scene truly gets his hands dirty here by refining his drinks with housemade ingredients, culinary techniques and a spectacular presentation. He prepares one of his competition drinks for me. The spices are briefly flambéed in a small skillet, there’s some straining, shaking, and finally, the generous decoration is lit on fire on the bottom of the glass. The resulting smoke supports the flavor of his creation accordingly. It was a great pleasure for me to watch this bartender work. Along with the drinks, we savored a few delicacies from Korea, Mexico and Turkey coming out of the street food kitchen.

Here the making of a World Class Cocktail:

The cocktails, which are listed on the brightly lit neon sign, have funny names and are pure eye candy. The bar’s set-up is a bit difficult to describe. Metal is dominant, so perhaps a futuristic 50s diner might give you an idea. The chairs are made of wood and metal, and the walls are clad with metal plates. If required, the tables and chairs in the dining area can be lowered below the floor, turning the dining room into a party zone. Whoever was the interior decorator really worked his magic here. The back board consists of several small metal shelf boards, on which all the bottles are lined up. This concept – street food combined with award-winning cocktails – is sensational.

Read More

Bar catering ve shot servisi

Bar catering ve shot servisi

     Siz değerli misafirlerimizin etkinliği boyunca A'dan Z'ye içecek servisini sizin belirlediğiniz parti konsepti içerisinde eksiksiz yerine getirmektedir. Firmamız hem kurumsal etkinliklerde hemde renkli parti konseptlerinde faaliyet göstermektedir.

      Deneyimli ekibimiz ve kemikleşmiş servis kadromuz, çok sayıda davetliyi ağırlama ve zamanında hizmet verme olanağı sağlamaktadır. Sektörde çok uzun zamandır var olmamızdan dolayı birçok güvenilir ve işinde iyi çözüm ortaklarımız ile davetlilerimize çok eğlenceli ve hiç unutamayacakları bir etkinlik sunuyoruz. Yeniliklere açık ve araştırmacı ekibimiz her etkinlikte bir kademe daha farklı ve sıra dışı olmayı hedeflemektedir. Shot 34 ekibimiz etkinlik sonunda kalan bütün içkileri davet sahibine iade etmektedir. Yurtdışı eğitimi ve tecrübeli olan ana ekibimiz sizin bütün etkinliklerinizde sorunsuz bir ağırlama sağlamakta.

Read More

Itır Glass

Itır Glass

Bu gün Sizleri “ıtır”la Tanıştırayım yukarda duran evet evet o 👆🏻:) neden ıtır dedim açıklıyım; aktar sözcüğü “attar”dan  gelir Attar ise güzel kokular ve bunların yanında şifalı otlar ve baharat satan dükkan demektir.Bazıları “attar” sözcüğü de “akkar”dan geldiği ortaya sürer.Akkar ise devaların aslı,kökeni demektir.Bazıları da bu sözcüğün “ıtır” dan geldiğini öne sürer.Itır,hoş koku demektir.

Aktar esnafı aslında Anadolu’da 12. Ve 13 yüzyılda ilaç ve yemek yapımı için hoş kokulu bitkiler,yağlar,baharatlar ve tıp aletleri satarlardı ama Günümüzde aktar sözü pek kullanılmıyor.Mısır çarsında tek tük aktar bulmak hala mümkün ama geri kalanlar ya baharatçı yada kuruyemişci oldu.Benim alışveriş yaptığım bir,iki dükkanım var orda içeri girer girmez “ıttır” kokuyor 🙌🏻 #simya #alchemist  #rotaryevaporator #botanical  #alchemy  #cocktaildesign  #libations #alcohol #bartenderlife #cocktails. Onur Balk

Read More

Akide şeker

Akide şeker

Akide,akide,şeker alan yok mu 🙌🏻”Akide”arapça “ağda”sözcüğünden türemedir.Akide şekeri,toz şeker çözeltisinin belli oranda limon tuzu ya da krem tartar ilavesiyle kazanlarda 160*c dolayında kaynatılıp pişirilmesi,bu sırada içindeki suyun buharlaştırılması sonucu elde edilen cam görünümünde bir şekerleme türüdür.Uzun süre bekledeğinde kristalleşerek bozulmaması için karışımın bir örnek burda(HOMOJEN) olması ve pişirme sırasında içinde en çok %3 oranında  su kalması gerekiyor-asıl burda başlıyor eğlence istegin gibi şekilde verebiliyosun ayrıca pişirme sonunda soğumaya geçince likör(koyu-yoğun)portakal,limon,bergamot,nane,baharat,susam gibi vs.yoğurarak çeşitli tatlar elde ediyorsun denemesi bedava 👐🏽🕺🏻 #inspiredchoice #cocktailart #cocktailtime #cocktails  #talesofthecocktail #inspiredchoice #eatableart #cocktailculture #SEDTalks

Read More

Stevia bitkisi....

Stevia bitkisi....
  • onurbalkDo you want sugar 🙌🏻🤔yok ben almayayım...🤣....STevia Bitkisi; Güney Amerika’da yetişen, yerli kabilelerinin kullandığı, çalıya benzeyen bir bitkinin yapraklarından elde edilir..Paraguay ve Brezilya’da yetişen Chrysanthemum familyasından küçük vahşi bir çalı türü.Stevia bitkisinin ihtiva ettiği steviosid maddesi, vücudumuzdaki tat duyuları tarafından normal şekerin 200-300 katı daha şekerli olarak algılanıyor.(biraz nanenin içinde buluna acılıkta oluyor)Bir tutam şeker bitkisi tozu, bir litre çay, kahve veya diğer içecekleri tatlandırmaya yetiyor..Stevia’nın tatlandırıcı etkisi, yapraklarındaki doğal özlerde (Rebaduosid A) gizli. Bu özler sayesinde 🌱🌱Stevia yaprakları şekerden 300 kat daha tatlıdır.⚗️Stevia bitkisinin özünü oluşturan, kendiliğinden tatlı Reb A; kalori ve karbonhidrat içermez. ❗️simple syrup için tavsiye ederim.... #inspiredchoice#dirtyhandscocktail #stevia #botanicallife#bartenderlife #cocktails #alcoholdrink#istanbul #talesofthecocktail #totc2017 onur balk
Read More

Tat duyusu.....

Tat duyusu.....

 

  • onurbalkTat duyusu,bir kokteyl’in içindeki malzemeri aşıp anılarımıza,kültürümüze ve belki de genlerimize kazınır.Belleğimizdekinin benzeriyle karşılaştığımızda duyuları ve hatıramızdan çıkmış olan anıları bir anda tetikler.İşte onun için iyi yapılmış lezzetli bir kokteyl bedenimizi doyurmakla kalmaz,duyularımızı da doyurur.Elbette kokteylle ilgili başka duyusal açılar da var,örneğin;ilk an görme,işitme ve dokunma duyuları.Pek tabii ki,bar’a oturunca önce gözlerimizi doyurur,kadeh tokuşturarak ses kulaklarımıza,ilk tadımı alırken dudakalrımıza sonra dilmize,doku ve farklılıklarımızı hissederiz sadece kokteyl yapmıyoruz BİZ hafizanızda kalbolmayan,gönlümüzde de yer eden birşeyler yapmaya çalişiyoruz.Ben Kokteyl yapmıyorum kısacası 🤓#inspiredchoice #cocktailart #cocktailtime#cocktails  #talesofthecocktail#inspiredchoice #eatableart#cocktailculture #SEDTalks#bartenderlifestyle #cocktailforyou
Read More

Yağmur suyu...

Yağmur suyu...
  • onurbalk. We will not tire, we will not falter, and we will not fail.🥂tabikide durmayacam..."Güneş tarafından eminlen su,yağmur şeklinde tekrar aşağı iner,yeryüzünde birikir ve akar...."Aristotelis ise erken sayılabilecek bir dönemde,damıtmanın temel ilkelerinin buharlaştırma ve yoğunlaşma olduğunu belirtmişti.Aristoteles Yunanlı denizcilerin İÖ500'lerde deniz suyunu damıtarak içme suyu elde ettikleri aktarmıştı.Aynı bilgi,aphrodisiaslı aleksandros tarafından da dile getirildi... hatta hatta Aristotelis,Yağmur Suyundan ve Deniz suyundan çeşitli damıtıldığını da söz etmişti....#ecofrendly#thinkgreen #greenlife #inspiredchoice #
Read More

Baharat..

Baharat..

 

  • onurbalkPeki baharat ile aromatik bitkileri nasıl ayırt ediceğiz? Bu biraz zor...Baharat bitkinin goncaları,meyveleri,kök,reçine ya da kabuklarından oluşur ve tamamen kurutulmuş halde bulunur.Oysa aromatik bitkiler yalnızca bitkilerin taze ya da kurutulmuş yapraklarından oluşur.Bu iki sınıflandırma bazı bitkilerde iç içe de olabilmektedir.Örnek vermem gerekirse;kişnişin taze yaparaklarını aromatik bitki,tohumularını bahar olarak tanımlayabiliyoruz(not:ancak kullanımlarında aralarında herhangi bir fark yoktur.) #hayalgücünükullan #whiteelefant#bartending #inspiredchoice#talesofthecocktail #amazing
Read More

Tincture

Simya

 

 

  • onurbalk Simyacılar ve doktorlardı likörün öncüleri. Simyacılar altın elde etmeye çalışırken damıtma tekniklerini buldu. Doktorlar ise tıbbın gelişmediği çağlarda kokulu otların, meyvelerin şifalı özlerini alkol ve imbik yardımıyla damıtmanın, ilaç yapmanın yollarını aradı. 
    Kimi mucitler likör yapmanın keyfini yaşarken imbik başında yakalanan Katalan fizikçi Arnaldo de Vilanova gibi talihsizler büyücülükle suçlandı. Neyse ki Vilanova’nın likörü ölümcül hastalığa yakalanan Papa’nın hayatını kurtardı. Engizisyon mahkemesinde ‘İmbik kullanıp altın varak ve alkole yaptığım likör Papa’yı iyileştirdi’ deyince hayatı bağışlandı. Bugün Vilanova’nın likörü Avrupa’da ‘Goldwasser’, yani altın suyu, bizde de altın likörü olarak biliniyor......zeki tez#alchemist #drinks #syrup #history#simya #rotaryevaporator #botanical#botanicalstyling  #alchemy #cocktails#cocktaildesign #talesofthecocktail

Su,Ates,Toprak,...

Onur Balk

Onur Balk

 

Home / People / Onur Balk's Cocktail Laboratory

PEOPLE

Onur Balk's Cocktail Laboratory

Where Culture and Cocktails Collide

Hannah Kobrin

Dec. 22, 2017, 2:51 p.m.

 

 

 

Onur Balk enjoys exploring the ways in which he can incorporate Turkish cuisine into cocktails.

Anyone with even a passing interest in international food knows about the rich and flavorful history of Turkish cuisine. Derived from a combination of Mongolian, Greek, and Persian cooking, Turkish cuisine developed its own unique identity in the 1400’s under the influence of the Ottoman Empire. While each region of Turkey possesses its own distinct culinary styles, each shares a deep appreciation for the shared cultural roots that led to their development. While Turkish food might gain the bulk of the culinary recognition, it isn’t the only aspect of the country’s cuisine that deserves recognition; in fact, a number of Turkish bartenders seek to incorporate their national cuisine’s flavors into their cocktails. To get an idea of how these bartenders go about doing this, Tales Attache Onur Balk invites us to step into his mad cocktail-scientist lab to get an idea of the techniques and tricks he uses to create drinks infused with Turkey’s distinct culinary palate.

Read More